
Épületbontás hatékonyan – hogyan válasszunk bontó adaptert?
A bontó adapterek körültekintő kiválasztása nem csupán egy adminisztratív lépés az építési/bontási projekt előkészítésében, hanem – ha hisszük, ha nem – egyben stratégiai döntés is, amely meghatározhatja a projekt teljes sikerét.
Ha nem megfelelő eszközöket használunk, az nemcsak késedelmet és megnövekedett költségeket, hanem biztonsági kockázatokat is jelenthet. Márpedig ezeket szeretnénk elkerülni (ugye?).
Ezért fontos, hogy alaposan mérlegeljük az eszközök kiválasztását. Vegyük figyelembe a projekt specifikációit, a helyszín adottságait, a biztonsági előírásokat, valamint – természetesen – a költségvetést.
Mik azok a bontó adapterek?
Kezdjük az elején! A bontó adapterek olyan speciális hidraulikus szerelékek, melyeket munkagépekre szerelve épületek és más szerkezetek teljes vagy részleges lebontására, valamint a keletkezett törmelék feldolgozására, újrahasznosítására használhatunk.
Ezek az eszközök nélkülözhetetlenek egy „modern kori” építési-bontási projekt különböző szakaszaiban. Ha kicsit belemegyünk a részletekbe, ezeken a lépésekben vehetjük hasznukat:
- Az elavult vagy veszélyes épületek gyors felszámolása.
- Meglévő építmények egyes részeinek ellenőrzött bontása.
- A talaj előkészítése új építkezésekhez.
- A keletkezett bontási hulladék (sitt) újrahasznosítása, feldolgozása.
A bontó adapterek típusai
Amikor egy projekt előtt állva bontó adaptert (vagy adaptereket) kell választanunk, a legfontosabb, hogy tegyünk fel magunknak kérdéseket:
- Mi egész pontosan a feladat? Milyen lépésekből áll össze?
- Mi a feladat „legszűkebb”, legnehezebb része?
- Milyen különleges körülményeknek, feltételeknek kell megfelelnünk?
- Mi fér bele a projektre szánt költségvetésbe?
- Van saját tulajdonunkban megfelelő eszköz? Ha nincs, tudunk vásárolni vagy bérelni a munka idejére ilyet?
Ha megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, akkor szinte már látni is fogjuk, hogy mire van szükségünk és mi lesz a szűk keresztmetszet, amire megoldást kell találnunk.
Vegyük tehát végig, hogy milyen bontó adapterek vannak, melyik milyen feladatra / milyen körülmények között ideális választás és mi az előnye / hátránya!
Elsődleges bontás eszközei
A bontási munkákat két fő részre lehet bontani. Az úgynevezett elsődleges bontási folyamatokban a még álló épületek szerkezeteit bontjuk le, míg azok a földre nem kerülnek. Nézzük, hogy ilyenkor milyen eszközök jöhetnek szóba!
Hidraulikus bontókalapács
- alkalmas térbeton feltörésére, nagy tömegű, összefüggő betonelemek bontására (járdák, utak, teraszok, de akár bunkerek és ipari létesítmények bontására is)
- előnye:
- a többi, speciálisabb szerelékhez képest kedvezőbb áron beszerezhető;
- könnyen karbantartható és szervizelhető;
- megbízhatóan és hatékonyan dolgozik;
- minden méretben elérhető: a legkisebb típusok már egy 1 tonnás minikotróra is felszerelhetők, de a 30-40 tonnás exkavátorokra is találsz megfelelő törőfejet.
- hátránya:
- jelentős zajt és vibrációt jelent a környezet, valamint a munkagép és a gépkezelő számára;
- kevésbé alkalmas épületek óvatos, akár részleges bontására vagy műemléki környezetben való munkára.
Keskeny (bontó) pofával szerelt betonroppantó olló
- elsősorban falak bontására, amiket végig tud „harapdálni”
- méretéből adódóan inkább nagyobb volumenű és/vagy gyakori bontási munkákra
- előnye:
- sokkal kisebb a vibráció és a zaj bontás közben (mint pl. a bontókalapácsnál), így városi vagy védett környezetben kifejezetten jó választás
- hosszú gémes kotróra is szerelhető, így nagy magasságban is bonthatunk vele
- a 360°-ban forgatható kivitel miatt nagyon pontosan lehet vele dolgozni, így jól alkalmazható olyan projektekben, ahol az építménynek csak egy előre meghatározott részét kell lebontani
- segítségével méretre lehet darabolni a földre került bontott anyagot
- hátránya:
- magas a bekerülési költsége (ezt ellensúlyozhatja a bérlési lehetőség)
- 12 tonnánál kisebb gépre nem szerelhető
- szűkebb, speciálisabb felhasználási terület (a lebontott anyag teljes lemorzsolására a keskeny pofájú olló nem igazán megfelelő – alternatív opcióként a cserélhető pofás kombi olló jöhet szóba)
Vasvágó olló
- vasszerkezetek, acélvázak, I-gerendák, zártszelvények, vasúti kocsik bontására, normál vagy erősített gumiprofilok, abroncsok darabolására
- előnye:
- nagyon hatékony alternatíva vas- és acélszerkezetek bontására
- elsődleges és másodlagos bontásra is: nem csak a szerkezetek ledöntésére, hanem a már földön fekvő vasanyag darabolására, feldolgozására is használható
- akár a kisgém helyére is szerelhető; a legkisebb típus ebben az esetben akár egy 4 tonnás kotróra is kerülhet
- hátránya:
- magas a bekerülési költsége (ezt ellensúlyozhatja a bérlési lehetőség)
- speciális alkalmazási terület, de ott nagyon hatékony
Másodlagos bontás eszközei
Másodlagos bontásnál vagy újrahasznosításnál az elsődleges bontásból keletkezett nagy mennyiségű törmelék felszámolása a feladat. Leginkább az újrahasznosítás mentén kellene haladni ezen a téren is, semmint egyszerű sittként lepakolni valahova.
Könnyű belátni, hogy a keletkezett törmelék újrahasznosítása nemcsak a környezet védelme miatt az érdekünk, hanem mert az okosan hasznosított anyagok plusz költség generálása helyett (elszállítás, lepakolás, ártalmatlanítás) ebben vagy más projektben újra felhasználhatók, vagy akár eladhatók is lesznek. PÉNZKIADÁS HELYETT BEVÉTEL GENERÁLÁSA? JÖHET! |
A másodlagos bontási folyamatokban, a bontott anyagok újrahasznosításában szintén különleges, speciális eszközök állnak rendelkezésünkre a legnagyobb hatékonyság érdekében:
Hidraulikus morzsoló olló (pulverizátor)
- széles pofával szerelve: a nagy felületen kifejtett erőnek köszönhetően összetöri a betondarabokat, lemorzsolja a betont a vasról
- előnye:
- a forgatható kivitelű morzsoló ollóval alacsonyabb épületeket is lehet bontani (mivel a pofa könnyen a kívánt irányba állítható), így „kettő az egyben” eszközként használható: bontásra és morzsolásra
- hatékony és hasznos eszköz a már lebontott, földön fekvő betondarabok feldolgozására
- már 6 tonnás kotrógépre is szerelhető
- hátránya:
- magasabb bekerülési költség (de tőlünk három méretben akár bérelhető is: 15-20 tonnás, 18-26 tonnás, 20-28 tonnás kotrógépre)
Pofás törőkanál
- munkagépre szerelhető törőalkalmatosság bontott anyagok darálására, aprítására
- előnye:
- mobil (munkagépre szerelt), így akár telephelyen, akár külső munkaterületen használható
- 15-130 mm között változtatható, hogy mekkorára törje a felvett anyagot
- tégla, kő, szikla, beton, vegyes törmelék aprítására is alkalmas (kivétel az aszfalt, arra az aszfaltdaráló kanalat ajánljuk)
- a betont könnyűszerrel lemorzsolja a vasról, ami a szállítószalagos törőgépeknél rendszeres problémát jelent
- hátránya:
- magasabb bekerülési költség
- csak 12 tonnánál nagyobb exkavátorra szerelhető
Rostakanál
- munkagépre szerelhető, mobil rosták a különböző szemcseméretű frakciók gyors, hatékony szelektálására
- vibrációs és forgó elven működő típusok, fix és változtatható rostaméretű eszközök
- előnye:
- a vegyes anyagot átrostálva a kinyert földet, homokot újra fel lehet használni vagy akár el lehet adni
- a forgódobos rostakanál nemcsak kotrógépre, hanem csúszókormányzású (Bobcat típusú) rakodógépre is szerelhető
- egyszerű használhatóság
- hátránya:
- nedves anyagnál nem hatékony
- sokféle anyagról, méretről és célról lehet szó rostálás esetén – nehéz egy szerelékkel mindet hatékonyan kezelni
Vásárolni vagy bérelni?
Ha a cég profiljába hosszú távon illeszkedni fog, akkor érdemes beruházni egy-egy megfelelő méretű speciális bontó adapterbe. Egyrészt időben, hatékonyságban, megspórolt munkaórákban hamar meg fogja szolgálni az árát; másrészt megfelelő karbantartással ezek az eszközök évtizedekig használhatók lesznek, profilváltás esetén pedig akár jó áron eladhatók.
Ha szakértő tanácsra lenne szükségük egy olyan csapattól, akik több évtizede napi szinten foglalkoznak bontó szerelékekkel, akkor keressék a Ketten Gépnél Takács Kristófot (06-20/334-0208 vagy kristof.takacs@kettengep.hu).
Ha a vásárlás most épp nem opció, akkor a bontó adapter bérlésére is van lehetőség a részmunka vagy akár a teljes projekt idejére. Ilyenkor mindig válasszunk megbízható szolgáltatót, hiszen láthatjuk, mi minden múlik a megfelelő és tökéletesen működő eszközök kiválasztásán. A körültekintő kiválasztás pedig nem csak a projekt sikerességét garantálja, hanem hozzájárul a környezet fenntarthatóságához és a munkaterületi biztonsághoz is.
A Ketten Géptől hidraulikus bontókalapácsokat, ollókat, marókat, földrosta kanalat és egyéb, speciális szerelékeket is tudnak bérelni, stabil műszaki háttérrel és évtizedes hozzáértéssel. További részleteket itt talál, vagy keresse kollégánkat, Gyarmati Nándort (06-20/246-2326 vagy nandor.gyarmati@kettengep.hu).